logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

صندوق طلا چیست؟ مزایا و معایب صندوق طلا

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > صندوق طلا چیست؟ مزایا و معایب صندوق طلا
مزایا و معایت صندوق طلا و طلای فیزیکی در ایران

صندوق طلا چیست؟ مزایا و معایب صندوق طلا

 

از قدیم‌الایام تا کنون بازار طلا یکی از اصلی‌ترین و جذاب‌ترین بازارها برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید و علاقه‌مندان و مخاطبان خاص خود را دارد؛ اما امروزه به دلایلی چون رکود، تحریم و تورم، سوالی که در ذهن اکثر سرمایه‌گذاران وجود دارد این است که آیا سرمایه‌گذاری در طلا (چه طلای فیزیکی و چه صندوق‌های‌ طلای موجود در بازار بورس) تصمیم درستی است یا خیر؟ در این مقاله به بررسی صندوق طلا و مزایا و معایب آن و طلای فیزیکی در ایران می‌پردازیم تا پاسخی جامع به این سوال بدهیم.

ویدیو در مورد صندوق های طلا

 

 

راه‌های سرمایه گذاری در طلا

خرید طلا به علت نقدشوندگی بالا، بازدهی خوب و حفظ قدرت خرید، گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است و راه‌های مختلفی برای این نوع سرمایه‌گذاری وجود دارد که عبارتند از ۱- راه خرید فیزیکی طلا ۲- گواهی سپرده طلا ۳- صندوق‌های سرمایه‌گذاری. که در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

الف- خرید فیزیکی طلا

اولین راه سرمایه‌گذاری در طلا، خرید فیزیکی این فلز گران‌بها است. متداول‌ترین عیار طلا نیز طلای ۱۸ عیار است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. معامله سکه‌های ۱۸ عیار مانند سکه‌های گرمی، ربع سکه، نیم سکه و سکه تمام نیز گونه‌ای از سرمایه‌گذاری در بازار طلا هستند.
البته سرمایه‌گذاری در طلا تنها مختص طلاهای زینتی یا سکه نیست بلکه برای سرمایه‌گذاری در این بازار شما می‌توانید به خرید و فروش طلای نو، طلای دست دوم و بدون اجرت، طلای شکسته، طلای آب‌شده و شمش نیز بپردازید.
گفتنی است که تفاوت طلای نو با طلای دست دوم و طلای آب شده در پرداخت اجرت و مالیات است. مثلا اگر شما طلای نو را با اجرت و مالیات خریداری کنید و در همان روز و با همان قیمت بخواهید آن را بفروشید، با توجه به کارمزدی که پرداخت کرده‌اید قطعا دچار زیان خواهید شد. اما با توجه به این که برای طلای دست ‌دوم و آب ‌شده، اجرتی پرداخته نمی‌شود، ضرری شامل حال شما نمی‌شود. البته در خرید طلای آب شده و دست دوم خطر تقلبی بودن طلا وجود دارد که بنا به همین دلیل بهتر است در خرید بیشتر دقت کنیم.
راه دیگر سرمایه‌گذاری در بازار طلا و به صورت فیزیکی، خرید شمش است که اعتبار بالایی دارد و احتمال تقلبی بودن آن به دلیل وجود علائم حک شده بر رویش بسیار پایین است.

ب- گواهی سپرده سکه طلا

به یک برگه بهادار که در دست داشتن آن مانند در دست داشتن خود سرمایه و دارایی است گواهی سپرده می‌گویند. گواهی سپرده سکه طلا نیز نشان دهنده مالکیت شخص بر تعداد مشخصی سکه است. بنابراین هیچ تفاوتی با سکه فیزیکی ندارد و حتی از نظر ضریب امنیت در نگهداری و حمل و نقل نیز بهتر از سکه فیزیکی است.
بعد از خروج معاملات سکه در بورس، معاملات گواهی سپرده رونق بیشتری پیدا کرد. بر طبق قانون بورس هر ۱۰ ورقه از اوراق سپرده معادل ۱ سکه تمام است. نحوه خرید اوراق سپرده مانند سهام است بنابراین برای سرمایه‌گذاری در طلا از این روش، به کد بورسی نیاز دارید و هزینه معامله که شامل هزینه کارشناسی، انبارداری، ارزیابی و کارمزد است به صورت درصدی از معاملات کسر می‌شود.
به جز مزایای عنوان شده، خرید و فروش گواهی سکه مزایای دیگری چون کارمزد بسیار پایین نسبت به معامله در صرافی‌ها، معافیت مالیاتی، قابلیت وثیقه‌گذاری برای دریافت تسهیلات، عدم نیاز به مراجعه حضوری و حمل فیزیکی و… دارد.

ج- صندوق طلا

در بررسی مزایا و معایب صندوق طلا و طلای فیزیکی در ایران باید بگوییم که سومین مورد سرمایه‌گذاری در بازار طلا، صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا است. صندوق‌ های طلا ابزار نسبتا جدیدی هستند که به سرمایه‌‌گذار این امکان را می‌‌دهند که بدون خرید فیزیکی سکه در این فلز گران‌بها سرمایه‌‌گذاری کنند و یکی از روش‌های غیر مستقیم معامله در بورس به حساب می‌آیند.
این صندوق‌ها یکی از انواع صندوق سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله (ETF) در بورس کالا هستند که بخش عمده منابع مالی خود را برای خرید شمش طلا یا خرید سهام شرکت‌های تولیدکننده طلا استفاده می‌کنند. با این اوصاف مبرهن است که ارزش صندوق‌های با پشتوانه طلا وابسته به قیمت طلا است. یعنی حتی اگر ارزش پول ملی هم کاهش پیدا کند، احتمال این که سرمایه شما در معرض خطری قرار بگیرد بسیار کم است.

مزایای سرمایه گذاری در طلا

سرمایه‌گذاری فیزیکی طلا مزایا و معایبی دارد که آشنایی با آن‌ها می‌تواند ما را در تصمیم‌گیری بهتر یاری کند. در ادامه برخی از این مزایا و معایب طلای فیزیکی در ایران را گفته‌ایم.

۱- سود بالا

سرمایه‌گذاری در بازار طلا سود بسیاری را در افق زمانی بلند مدت نصیب سرمایه‌گذار خود خواهد کرد. با توجه به این که قیمت طلا هر ساله در بازارهای جهانی رشد خود را دارد، سرمایه‌گذاران به راحتی می‌توانند بعد از گذشت مدت زمانی، شاهد بازده چشمگیر سرمایه‌گذاری خود باشند.

۲- قدرت نقدشوندگی بالا

به طور کلی فلزات با ارزشی چون طلا به دلیل کمیاب بودن دارای قدرت نقدشوندگی بالایی در بازار هستند. به همین دلیل هرزمان سرمایه‌گذار به پول نقد نیاز پیدا کند، می‌تواند به راحتی طلای خود را به وجه نقد تبدیل کند.

۳- راهی آسان برای سرمایه گذاری

از مزیت‌های سرمایه‌گذاری در بازار طلا، سهولت در خرید این نوع سرمایه‌گذاری است.

معایب سرمایه گذاری در طلا

برای سرمایه‌گذاری در طلا معایبی نیز می‌توان شمرد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- ریسک بالا در کوتاه مدت

این روش سرمایه‌گذاری مناسب افرادی است که افق زمانی بلند مدت دارند. چرا که اگر بخواهیم برای کوتاه مدت در بازار طلا باشیم باید ریسک بسیار زیادی را تحمل کنیم.

۲- دشواری در نگه‌داری

اگر قصد این نوع سرمایه‌گذاری را دارید بهتر است دقت کنید که با خطرهای احتمالی مانند دزدیده شدن یا گم شدن طلا مواجه هستید.

۳- تأثیرپذیری بالا از اخبار

بازار طلا مانند بازار ارز متاثر از اخبار و حوادث سیاسی جهانی است و خبرهایی مانند جنگ یا قحطی و … موجب رشد زیاد در قیمت طلا و خبرهایی چون صلح باعث کاهش شدید در قیمت طلا و سکه می‌شود.

مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا

تا به این قسمت از مقاله گفتیم که سرمایه‌گذاری در بازار طلا مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری دارای ریسک است و ممکن است با خطر دزدیده شدن مواجه شوید. اما برای حل این مشکل و برای کسانی که به بازار طلا علاقه دارند، صندوق های طلا گزینه مناسبی است؛ چرا که در مقایسه با خرید طلا و سکه، صندوق‌ها از ریسک کمتری برخوردار هستند و با سرمایه‌گذاری در آن‌ها از تغییرات قیمت طلا نیز بهره‌مند خواهید شد. علاوه بر مزایا و معایب صندوق طلا و طلای فیزیکی در ایران که در بالا عنوان شد، مزایای دیگری نیز برای این صندوق‌ها وجود دارد. مواردی چون:

۱٫ تنوع دارایی و مدیریت صندوق

۲٫ قابل معامله بودن صندوق

۳٫ نقدشوندگی سریع

۴٫ سرمایه‌گذاری با هر میزان سرمایه

۵٫ کارمزد کم نسبت به خرید فیزیکی

۶٫ خرید مستقیم طلا و مشکلات آن

معایب صندوق سرمایه گذاری طلا

تمامی روش‌های سرمایه‌گذاری معایب و ریسک‌های خاص خود را دارند و هیچ بازاری به طور کامل سودده نیست. صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری نیز از این قاعده مستثنی نیستند. همان‌طور که گفتیم این صندوق‌ها مبتنی بر سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله بودن (ETF) هستند و تنها تفاوت‌شان با صندوق‌های دیگر این است که صندوق طلا در بازار بورس کالا فعال است و دیگر صندوق‌ها، در بازار اوراق بهادار.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا، نسبت به گذشته رشد قابل توجهی داشته‌اند و این موضوع باعث شده بر ارزش آن‌ها افزوده شود اما معایبی نیز دارند. از معایب صندوق سرمایه‌گذاری طلا می‌توان به میزان نقدشوندگی پایین و کارمزد پرداختی آن‌ها اشاره کرد. البته ریسک مربوط به نقدشوندگی در مقایسه با ریسک‌های موجود در روش‌های سرمایه‌گذاری دیگر آن چنان قابل توجه نیست؛ چرا که بر خلاف روش‌های دیگر، ریسک کلاه‌برداری و تقلبی بودن در مورد این صندوق‌ها وجود ندارد و ضامن آن‌ها بانک مرکزی است.

جمع ‌بندی

برای سرمایه‌گذاری مانند هر کار دیگری آگاهی لازم است. اگر شما بدانید که در سرمایه‌گذاری خود چه مزایا و معایبی نهفته است می‌توانید بهتر تصمیم‌گیری کنید. صرف کردن پولی که مدت‌ها برای آن انرژی و زمان گذاشته‌اید بدون آگاهی منجر به ضرر می‌شود. برای همین است که ما در این مقاله به مزایا و معایب صندوق های طلا و طلای فیزیکی در ایران پرداختیم. اگر شما قصد سرمایه‌گذاری در این حوزه را دارید مطالعه این مطلب کمک فراوانی به شما خواهد کرد.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما


نمادها